A magyar cserkészet a gyerekek korának és nemének megfelelő foglalkozás. Legfőbb célja emberebb embert és a magyarabb magyart nevelni, miközben szolgálja az Istent, a hazát (mind a kettőt), embertársait és a magyarságot. A cserkész foglalkozás az őrsi közösségen alapszik. A cserkészetben a fiatal neveli a fiatalt. A cserkészetben játszva tanítunk. Minden cserkész fogadalmat tesz, hogy tíz cserkész törvény szerint fog élni.
Korosztályok:
- 5-10 Kiscserkész (kcs.)
- 10-17 Cserkész (cs.), Leánycs. (lcs.)
- 16-27 Vándorcserkész (vcs.)
- 18+ Felnöttcserkész (fncs.)
A Cserkészet Felépítése:
őrs –> raj –> csapat –> körzet –> kerület –> szövetség
A Cserkészet Céljai:
- Jellemnevelés
- Magyarságismeret(-szeretet)
- Ügyességfejlesztés
- Jellemnevelés
- Magyarságismeret(-szeretet)
- Testi Teljesítmény
- Cserkésztudás
- Embertársak Szolgálata
Mi a próbarendszer?
A próbarendszer a cserkészet “tananyaga.” Minden korosztálynak meg van szabva, hogy mivel foglalkozzon. Konkrét pontokban van összefoglalva. Ezt követve, a cserkész vezetők a legjobban nevelhetik a gyerekeket a cserkész életre.
Mik a módszerek?
A cserkészetben játszva tanítunk és élménnyel nevelünk. Ezért külön módszereket használunk, hogy ne “iskolásodjon” el a kiképzés.
A kiscserkészet módszerei: játék, ének, mese, magyarságismereti foglalkozás, kézügyesség, bábszínház/bábjáték, sport/torna/ritmika.
A cserkészet módszerei: elméleti és gyakorlati ének, játék, magyarságismeret, kézügyesség.
Mit csinál az őrsvezető?
Az őrsvezető (őv.) egy 14-17 éves vezető aki ki van képezve a szakterületén belül (fiú, lány, kiscserkész) a központi vezetőképző táboron és csapat és körzeti továbbképzőkön. Mivel az őrsi foglalkozáson alapszik az egész cserkészet, az őrsvezető az egyik legfontosabb tagja a vezetői karnak. Az őrsvezető levezet 3-6 cserkésznek őrsi foglalkozást és kirándulást. Mivel az őrsvezető a legfiatalabb vezetője a gyermekeknek, vele van a legszorosabb kapcsolatuk.
Mit csinál a rajparancsnok?
A rajparancsnok (rajpk.) egy 17-21 éves vezető aki szintén ki van képezve a szakterületén belül. A rajparancsnok általában segédtiszt (st.) és le van igazolva mint felnött vezető a cserkész szövetségben. A rajparancsnok a rajfoglalkozást és kirándulásokat vezeti, egyezteti és ellenőrzi az őrsvezetők munkáját. A rajparancsnok beosztja a próbarendszer alkalmazását a gyerekek részére és próbáztatja, ill. játszva vizsgáztatja a gyerekeket. Kiértékeli fejlődésüket és az őrsvezetők munkáját.
Mit csinál a csapatparancsnok?
A csapatparancsnok (cspk.) egy 22 éven felüli vezető aki cserkésztisztképzést (cst.) végzett. A csapatparancsnok a csapat élén áll, beosztja az évi programokat munkatervében, felügyeli a rajparacsnokokat és az őrsvezetőket, továbbképzőket vezet nekik, a csapat társadalmi kapcsolata a szülőkkel, a cserkész szövetséggel, az egyházzal kapcsolatban. Minden évben tesz jelentést a szövetségnek a csapat munkájáról.
Mit csinál a körzeti parancsnok?
A körzeti parancsnok egy földrajzilag egymáshoz közel eső városoknak csapatjait összetartja. Körzeti programokat és továbbképzőket szervez, hogy kialakuljon a körzet tagjai között a kapcsolat. A cserkészek megszokják egymást és átérzik, hogy a csapaton kívül létezik magyar cserkészet. A körzeti parancsnok társadalmi támasz. Mivel a körzeti parancsnok általában cserkészcsapattiszt (cscst.) és tapasztalt csapatparancsnok, tanácsadója a csapatparancsnokoknak.
Mi a KMCSSZ?
A Külföldi Magyar Cserkészszövetség a már közel 75 éve müködő szövetségünk. A Kárpát-medence határain kívül élő magyar ifjúságot szolgálja. Székhelye New Jerseyben van, 5 kerületből áll (I. Európa, II. Dél Amerika, III. USA & Venezuela, IV. Ausztrália, V. Kanada). A KMCSSZ-nek világszerte kb. 4,000 tagja van 70 csapatban, 11 országban. Folyóiratai a “Magyar Cserkész” és “Vezetők Lapja” cimű újságok amik félévente jelennek meg.
Mit nyer a gyermek a cserkészetből?
- Megtanulja, hogy mit jelent két kultúrának részese lenni. Megszereti a magyarságot és a magyar nyelvet. A cserkészet szépen kiegészíti a magyar iskolában tanult anyagot mert élménnyel alátámasztja. Keretmesékkel és más élményekkel elsajátíthatja a magyar történelmet, néprajzot, irodalmat, nyelvet.
- A gyermek megtanulja a fegyelmezettség fontosságát. Az egyenruha, az őrsi összetartás, a vezényszavak részben megadják a fegyelmezettséget és kiegészítik az otthon gyakorolt fegyelmet.
- A gyermek életre szóló barátokat talál a cserkészetben. A közös élmények összehúzzák a gyereket az őrsi, ill. táborban megismert cserkésztestvéreivel.
- Visszaviszi a mai gyermeket a természetbe. Egészen fiatal kortól megismerteti, majd megszeretteti a gyerekekkel a természetet.
A CSERKÉSZTÖRVÉNYEK
- A cserkész egyeneslelkü és feltétlenül igazat mond.
- A cserkész híven teljesíti kötelességeit, amelyekkel Istennek, hazájának, embertársainak és a magyarságnak tartozik.
- A cserkész ahol tud, segít.
- A cserkész minden cserkészt testvérének tekint.
- A cserkész másokkal szemben gyöngéd, magával szemben szigorú.
- A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket.
- A cserkész feljebbvalóinak jó lélekkel és készségesen engedelmeskedik.
- A cserkész vídám és meggondolt.
- A cserkész takarékos.
- A cserkész testben és lélekben tiszta.
A CSERKÉSZFOGADALOM
Én, ______________________ fogadom, hogy híven teljesítem kötelességeimet, amelyekkel Istennek, hazámnak, embertársaimnak és a magyarságnak tartozom. Minden lehetőt megteszek, hogy másokon segítsek. Ismerem a cserkész törvényt, és azt mindenkor megtartom.